Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pracující invalida a starobní důchod

Autor Jana
Předmět Pracující invalida a starobní důchod
Dotaz

Dobrý večer, pane Kráso,

moje kolegyně je invalidní (druhý stupeň). Pracuje na chráněném pracovním místě a má smlouvu na dobu neurčitou. Momentálně dlouhodobě marodí a zanedlouho jí vyprší podpůrčí doba pro výplatu nemocenské. Má jít do starobního důchodu zhruba za měsíc, když už by vlastně marodila zadarmo.

No, jde o to, že zaměstnavatel jí tvrdí, že MUSÍ odejít do starobního důchodu. Že má ukončit neschopenku a ten měsíc, v němž už by jí nikdo neplatil neschopenku, má trávit na pracáku. A pak má podle něj jít do starobního důchodu. Že MUSÍ ukončit pracovní poměr dohodou.

Myslím si, že kolegyně má v případě smlouvy na dobu neurčitou a neochoty zaměstnavatele ji dál zaměstnávat, (protože když půjde do starobního, nebudou na ni dotace, což fakticky není její problém), nárok na odstupné a výpověď z důvodu nadbytečnosti. Zaměstnavatel si ovšem zvykl lidi tímhle způsobem zastrašovat a tvrdit jim, že odcházející do starobního důchodu MUSÍ dát výpověď dohodou.

Mám pravdu já, nebo zaměstnavatel? Díky za ochotu a odpověď, Jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

samozřejmě, že skutečnost, že déle marodí, a i když má nárok na starobní důchod, tak to neznamená, že musí ukončit pracovní poměr. Pouze ji nebudou vypláceny dávky v době nemoci. Zaměstnavatel nemá pravdu a pokud by ji chtěl propustit, tak má nárok Vaše kolegyně na odstupné.

S pozdravem Václav Krása