Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

pracovní úvazek

Autor JANULKA
Předmět pracovní úvazek
Dotaz

Dobrý den,

na jednu část dotazu jsem již našla odpověď v diskuzi, ale mám ještě k tomu další:

pracujeme v chráněné dílně, dostali jsme pracovní smlouvy na klasických 40 hodin týdně s tím, že je to jen "papír" a záleží na nás kolik odpracujeme, tzn, že když budeme pracovat na částečný úvazek, je to naše věc bez ohledu na smlouvu (nic se nemusí měnit). Nyní po nějaké době nás tlačí do plného  úvazku s tím, že kdo nechce, musí si požádat o snížení. Jsme tam I., II. i III. st.  U ČIDu je to jasné, ale může i PID pracovat na plný úvazek?

A další prosím: jak je to s náhradou za dobu u lékaře. Je to jen omluvenka jako u "normálních" zaměstnanců s povinností nadpracovat zmeškanou dobu nebo se započítává do odpracovaných hodin?

Děkuji velmi za pomoc,

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Janulko,

pokud pobíráte ID III. stuopně a nemáte v rozhodnutí uvedenou poznámku, že jste schopna pracovat za mimořádných podmínek, tak nemůžete pracovat na plný úvazek, neboť Vám hrozí ztráta ID III. stupně a přeřazení do jiného stupně nebo úplné odebrání ID.

Pokud jde o návštěvu lékaře, tak ze zákona je povinností zaměstnavatele umožnit návštěvu lékaře i v pracovní době. Pokud však návštěva nemůže být mimo tuto pracovní dobu. zaměstnanec by měl využít lékaře co nejblíže svého bydliště a pracoviště. Doba nezbytně strávená u lékaře se započítává do odpracované doby. Pokud zaměstnanec pracuje na směny, měl by návštěvy lékaře plánovat tak, aby byly mimo pracovní dobu.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.