Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

pracovní úvazek- ČID

Autor františek
Předmět pracovní úvazek- ČID
Dotaz Dobrý den pane Krása, Před nedávnem jsem Vás požádal o radu, která se týkala mého pracovního úvazku ve škole a dále podávání informací zástupcem ředitele školy mezi kolegy, že pobírám ČID. Tuto záležitost jsem řešil osobně i se svým odborným lékařem v Českých Budějovicích, který mě doporučil, že se musím těmto skutečnostem bránit jako osoba se sníženou pracovní schopností. Dovolte, abych podrobněji popsal celou skutečnost. Koncem června mi bylo zástupkyní vedení školy sděleno, že nemám plný úvazek, místo 21 hodin týdně pouze 17,5 hodiny. Dále mě bylo sděleno, že důvodem pro toto snížení je: „nejsou hodiny, a při rozdělování úvazku je pro mě důležitá sociální priorita: ženy samoživitelky, rodiny s dětmi, živitelé rodiny a těm musím zajistit plný úvazek“. Z této sociální skupiny úplně vyčlenila osoby se sníženou pracovní schopností. Dále, s čím nemohu souhlasit, je fakt, že jedné z kolegyň paní zástupkyně sdělila, aniž předem se mnou tuto záležitost řešila, že této kolegyni mohu přepustit moje hodiny z neúplného úvazku na doplnění jejího celého úvazku, neboť pobírám ČID a mám prý dost peněz a tak nepotřebuji tolik hodin. Na základě těchto skutečností jsem vyvolal jednání s panem ředitelem a paní zástupkyní, kde však paní zástupkyně tento fakt opakovaně popřela, jak mě, tak panu řediteli. Mám sice potvrzeno kolegyní, že po prázdninách mě dosvědčí to, co jí paní zástupkyně sdělila, přesto, je celá tato věc pro mě nedůstojná, jak k mé osobě, tak k osobám se sníženou pracovní schopností. Dovoluji si Vám tímto požádat o radu, jak se bránit výše uvedeným skutečnostem, jak se bránit jako osoba se sníženou pracovní schopností, která pobírá ČID. Děkuji Vám předem. František

Odpověd na dotaz:

Dobrý den pane Františku,

situace, kterou popisujete, by bylo nejlépe řešit soudní cestou, i když je to velmi problematické, protože by to bylo tvrzení proti tvrzení. Věřím, že tak jak popisujete celou situaci, tak se také udála, protože tento argument lze slyšet celkem často, že když někdo pobírá důchod, tak může mít nižší úvazek. Nevyznám se ve školství natolik, abych věděl zda počet hodin je stanoven v pracovní smlouvě nebo je vždy předmětem nějakého rozhodnutí vedení školy. Pokud by počet hodin byl určen ve smlouvě, tak Vám nikdo nemůže snížit Váš úvazek bez Vašeho souhlasu. V této věci Vám asi nemohu více pomoci. Záleží na Vašem rozhodnutí zda se diskriminaci budete bránit u soudu.

S pozdravem

Václav Krása

Vážený pane, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.
Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.