Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pracovní uplatnění zdravotně postižených

Autor Marianna
Předmět Pracovní uplatnění zdravotně postižených
Dotaz Dobrý den pane Krása, mám invaliditu 1.stupně, ztráta sluchu, tinnitus a závratě. Stále se zhoršující stav. Již několik let jsem evidovaná na úřadu práce, ale můj zdravotní stav mi neumožňuje pravidelnou docházku do zaměstnání. Chtěla bych aspoň zkusit příležitostnou práci z domova. Potřebovala bych poradit jak je to se zdravotním a sociálním v případě, že bych odešla z úřadu práce. Jestli mám podnikat jako OSVČ nebo na smlouvu o dílo, nebo jaké jsou jiné možnosti. Můj invalidní důchod je nízký a asi by celý šel na zdrav. a soc., kdyby se mi nedařilo vydělávat. Můžete mi, prosím, poradit vy? Nebo poradit, kde bych mohla najít odbornou pomoc jak se osamostatnit. Předem děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Marianno,

zdravotně pojištěna jste z titulu pobírání ID I. stupně. Problém je ovšem u sociálního pojištění. Sociálně pojištěny je registrovaný uchazeč o zaměstnání pouze jeden rok, případně tři roky po dovršení věku 55 let. Předpokládám, že Vám tolik let není a tudíž nyní nejste sociálně pojištěna, což pro Vás znamená, že Vám budou chybět roky na důchodovém pojištění. Je jedno jakou formu pracovní činnosti zvolíte, důležité je, abyste se přihlásila na OSVZ k placení minimálního sociálního pojištění, jinak Vám hrozí, že Váš starobní důchod bude pouze ve výši Vašeho ID I. stupně. 

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, když se podíváte na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz