Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pracovní smlouva na zkrácený úvazek

Autor Dana Majíčková
Předmět Pracovní smlouva na zkrácený úvazek
Dotaz Dobrý den pane Kráso, jsem v inval.důchodu I.stupně a od ledna 2014 bych měla nastoupit na zkrácený úvazek jako asistentka. Zaměstnavatel je OSVČ. Bude na mě čerpat dotace od úřadu práce. Nemám zkušenosti se zkráceným úvazkem a ještě k tomu, když zaměstnavatel požaduje dotace. Je něco důležitého na co bych si měla dát pozor při sjednání pracovní smlouvy? A pokud mu úřad práce přidělí určitou dotaci na mzdové náklady, např 6 000 korun měsíčně, musí mi vyplatit celou částku nebo si ji může zkrátit a část si nechat pro sebe. Děkuji a jsem s pozdravem.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Májíčková,

Váš zaměstnavatel by mohl uplatnit požadavek na příspěvek jako zaměsnavatel zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením, pokud zaměstnává více osob se zdravotním postižením. Musí však vytvořit tzv. chráněná pracoviště. Na jejich zřízení může obdržet dotaci, kterou však musí přísně vyúčtovat, a to pořízením zařízení k ustanovení takového pracoviště. Potom může pobírat příspěvek na mzdu pracovníka na chráněném pracovišti, a to ve výši 75% mzdy takového pracovníka. Samozřejmě, že mzdu musí vyplatit.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se neustálým snižováním státní podpory, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.