Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

pracovní neschopnost u invalidity 1.stupně

Autor Libichová Miroslava
Předmět pracovní neschopnost u invalidity 1.stupně
Dotaz Dobrý den pane Krása, jsem invalidní důchodce 1.stupně a pracuji na poloviční úvazek. Smlouvu podepisuji vždy na dobu určitou. Momentálně jsem na neschopence a smlouvu mám do konce roku. Protože nebudu moci ze zdravotních důvodů nastoupit v lednu do práce (nebudu mít smlouvu prodlouženou) a tak se ptám, co je potřeba udělat. U ivalidity 1.stupně se nemocenská nezkracuje, tudíž mohu zůstat nejdéle 1 rok v pracovní neschopnosti. Chci se zeptat kdo hradí sociální a zdravotní pojištění. Když nebudu mít práci a budu pobírat poze důchod , plus nemocenskou musím se hlásit na úřadu práce?? Jaký je rozdíl mezi dohodou o pracovní činnosti, dohodou o provedení práce?? Já podepisuji pracovní smlouvu. Děkuji moc za zodpovězené dotazy a přeji hezké vánoční svátky a pevné zdraví. S pozdravem Libichová M.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Libichová,

v době pracovní neschopnosti jste sociálně i zdravotně pojištěna, to znamená, že se o to nemusíte starat. Po ukončení pracovní neschopnosti je nezbytné se okamžitě přihlásit na ÚP jako uchazečka o zaměstnání, a to kvůli tomu, aby Vám byla doba počítána do odpracované doby nároku na starobní důchod. Jako příjemce I. stupně ID jste zdravotně pojištěna. Takže o to se starat nemusíte. ještě Vás upozorňuji, že pokud jste mladší 55 let, tak Vám doba evidence na ÚP bude počítána do nároku na starobní důchod pouze po dobu 1 roku. Pokud je Vám více než 55 let, tak Vám budou počítány 3 roky do nároku.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.