Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pracovní doba při PID

Autor Věra, Pardubice
Předmět Pracovní doba při PID
Dotaz

Vážený pane Kráso,pobírám plný inv. důchod. jsem zaměstnaná v chráněné dílně, kde mám fyzicky namáhavou práci (jsem 3x po operaci páteře a mám omezení na 70%) a pracovní dobu 30 hod. týdně. Nyní bych měla zájem o práci fyzicky nenáročnou,která ale není v chráněné dílně. Slyšela jsem však, že bych mohla přijít o důchod, kdybych pracovala víc,než 10 hod. týdně. Stačilo by mi doporučení od lékaře abych mohla jít pracovat jinam? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Věro,

pokud jste dosud pracovala třicet hodin týdně, není důvod, abyste nemohla pracovat stejnou dobu i na jiném pracovišti. Pracovní aktivita při PID je závislá na druhu PID. Pokud máte PID přiznaný podle § 39, odst. 1, písm. a) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, tj. pro  dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, kdy Vám poklesla  schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66 %, nemůžete soustavně pracovat. Pokud máte PID stanovený podle stejného §, ale písmene (b), můžete pracovat bez omezení.

S pozdravem Václav Krása