Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

práce.při plnem inv.důchodu

Autor Jana
Předmět práce.při plnem inv.důchodu
Dotaz

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat:manželovi přiznali plný invalidní důchod a chtěla bych vědět jestli si může něco vydělat i ve svém bývalém zaměstnání.Děkuji předem za kladnou odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

děkuji Vám  za Váš dotaz.

Problematiku důchodů upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Ten také upravuje náležitosti týkající se invalidních důchodů a možnosti výdělečné činnosti při jejich pobírání. Zákon rozlišuje dva druhy invalidních důchodů. V § 39 se uvádí -  (1) Pojištěnec je plně invalidní, jestliže z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu
a) poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66 %, nebo
 
b) je schopen pro zdravotní postižení soustavné výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek.

Výdělkové možnosti u invalidního důchodu podle písmene "a" jsou velmi omezené a hrozí odebrání invalidního důchodu. u písmene "b" je výdělek neomezený.

Vážená paní Jano, k invalidnímu důchodu je možno si  přivydělat pokud máte příznaný invalidní důchod podle písmene "b". Pokud Vám byl invalidní důchod přiznán podle písmene "a", tak je výdělečná činnost velmi omezená. Podle kterého písmene  byl důchod přiznán lze najít na rozhodnutí ČSSZ o přiznání důchodu.

Věřím, že moje odpověď je vyčerpávající.

Přeji Vám všechno dobré.

S pozdravem

Václav Krása