Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

práce vykonávaná z domova

Autor Květa
Předmět práce vykonávaná z domova
Dotaz

Dobrý den p.  Krása


Četla jsem Vaši odpověď, kde uvádíte, že úřady práce plní své povinnosti dobře, když hlídají, zda chráněné pracovní místo není pouze fiktivní, ale skutečné. Samozřejmě, že s tím souhlasím. Nevím sice o nikom, kdo by takovéto místo zastával v nějaké firmě, ale vím kolik problémů to způsobilo lidem, kteří o práci přišli. Nastala vlna propouštění a je to i v něčem jiném. Slučují se totiž dva pojmy v jeden, chráněná pracovní dílna a chráněné pracovní místo. Zaměstnavatelé mají naráz problém, přijde mi, že chce úřad práce spíše ušetřit státu peníze, které se na každého takto doma nezaměstnaného ušetří. Ráda bych tedy věděla, zda se najde rychlé řešení a postižení opět budou moci vykonávat práci z domova. Prosím, budete v tom moci jako Národní rada nějak nápomocni?

Děkuji za odpověď. Květa Kapustová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kapustová,

domnívám se, že problém je trochu jinde. Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají domácí zaměstnance mají i nadále nárok na příspěvek na mzdové náklady podle § 78, zákona o zaměstnanosti. nemají však už nárok na příspěvek na tzv. režijní náklady, které dříve mohli uplatňovat. Je to však logické, protože tito zaměstnavatelé tyto náklady skutečně nemají a proto je nelze uplatňovat. Faktickým důvodem propouštění domácích zaměstnanců je pouze to, že zaměstnavatelé nemají nárok na úhradu režijních nákladů, na peníze, které defacto získávali neoprávněně.

S pozdravem Václav Krása