Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prace v čid.

Autor René Štafa
Předmět Prace v čid.
Dotaz

Dobrý den, je mi 43 let pobírám čid 1 stupně a pracuji jako zedník..Ze zdravotních důvodů, časté bolesti zad a tudíž časté nemocenské, chci zedničiny nechat a jít pracovat na jinou pozici jako třeba vrátný, hlídač a podobně. Bylo mi ale posudkovým lékařem řečeno, že důchod také pobírám proto, že vykonavám práci zedníka a pokud přejdu na méně namáhavou práci, kde mi bolesti až tak v práci nevadí a nebudu mít sem tam nemocenskou, tak mohu o důchod přijít. Zdá se mi to postavené na hlavu, protože buď budu pracovat nadále jako zedník a často marodit a pobírat nemocenskou, nebo namáhavě nepracovat a stát mi žádnou nemocenskou platit nemusí. Máte s tím prosím nějaké zkušenosti, že mi na zakladě jiné méně placené práce důchod odeberou? Protože pokud mi ho odeberou, tak to ani nebudu skoušet, protože s platem vrátného se nedá vyžít.

Děkuji za odpověď Štafa René

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Štafo,

není to vůbec tak. Právě u ID I. a II. stupně se předpokládá, že pracovník nemůže vykonávat tak těžkou práci, najde si jiné zaměstnání, která je méně honorované. Důchod je vlastně náhradou problematického uplatnění.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.