Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Práce v chráněné dílně

Autor Ladislava T.
Předmět Práce v chráněné dílně
Dotaz Dobrý den pane Krása, obracím se na Vás s prosbou o zodpovězené dotazy ohledně práce v chráněné dílně. Jsem v plném invalidním důchodu III.st. § 39 odst. 2 písm. c) cit. zákona. Nadále nejsem schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek. Jsem v plném invalidním důchodu od 18ti let a vždy jsem pracovala v chráněných dílnách nebo mi vozili práci domů. Jedná se o to, že teď jsem ve firmě, jako šička, kam docházím od pondělí do pátku a to na 6,5h (půl hodiny, abych si nadělala oběd). Obsluhuji tam šicí stroje, je to práce nenáročná, velice mne baví. Chvíli chodím, chvíli sedím, nic náročného, takovou práci jsem vždy pro své zdraví sháněla. A díky bolestivé kyčli ji mám hned za barákem, tudíž radost dvojnásobná. Ale udivuje mne, že v této firmě se musí docházet každý den na 6,5h - je tam 20dní dovolené a když mne chytnou záda (několika operovaná), kyčel (též několika operovaná), musím donést neschopenku, tudíž i pak hodně malé peníze. Říkám si, že pracuji jako normálně zdravý člověk a tak se ptám, je to legálné? Či možné? Plat je 6000,- hrubého. A i se bojím, aby mi důchod nevzali. Pracuji tam krátce, proto se ptám dříve než nastanou nějaké komplikace. Velice Vám děkuji za Váš pohled na věc s pozdravem a přáním pěkného dne L.M.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Ladislave,

Váš plat je na úrovni minimální mzdy. To je v chráněných dílnách časté. Pokud jste práce neschopný, tak si můžete vzít dovolenou, nebo si musíte vzít neschopenku. Můžete se zaměstnavatelem vyjednávat o vyšším platu. Bylo by však dobré znát, kolik mu vyděláváte, jaká je Vaše produktivita práce.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.