Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Práce při invalidním důchdu I. stupně

Autor Jiřina
Předmět Práce při invalidním důchdu I. stupně
Dotaz

Dobrý den, mam dotaz ohledně placení sociálního a zdravotního pojištění.

Od r.2001 pobírám Č.I.D., od 1.1.2010 invalidní důchod I. stupně.

Od r.1998 jsem vedena na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání. S přestávkou od r.2008-2009 kdy jsem pracovala jako OSVČ - z důvodu nízkého výdělku jsme si platila pouze zdravotní pojištění.

Chtěla bych vědět jak je to s placením  sociálního pojištění v případě, že bych si našla práci pouze na DPP,DPČ, VPP a HPP.

Co by pro mě bylo nejvýhodnější  v placení sociálního pojištění od zaměstnavatele jaký tip smlouvy???

Abych nepřišla o invalidní důchod I. stupně. Sice se píše, že dnes to nemáte finančně ani časově omezený , ale někde jsem četla, že pokud by místo moc vyhovovalo může se stát že člověk o invalidní důchod může přijít.
Mam zdravotní omezení kvůli DK, takže je u mě šance najít vyhovující zaměstnání nízka.

Předem děkuji za zodpovězení mých dotazů.

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jiřino,

pokud jste vedena na ÚP jako uchazečka o zaměstnání, tak nemusíte platit zdravotní ani sociální pojištění. Problém je však v tom, že u uchazečům o zaměstnání je do 55 let věku započítáván pouze jeden rok evidence jako uchazeči o zaměstnání do nároku na starobní důchod. Nad 55 let věku jsou započítávány tři roky nároku na starobní důchod. Z toho důvodu je nezbytné, abyste měla nárok na starobní důchod platit minimální sociální pojištění, a to podle výše uvedených parametrů. U pracovního poměru je v zásadě jedno zda máte uzavřenou pr. smlouvu DPČ VPP a nebo HPP. U všech těchto smluv platíte zdravotní a sociální pojištění a zaměstnavatel tyto částky odvádí. Pouze u DPP není platba sociálního a zdravotního pojištění a proto ani není vhodné, pokud nemáte jiný pracovní poměr, pracovat pouze na DPP.

S pozdravem Václav Krása