Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Práce při III. stupni invalidity

Autor Alena Janáková
Předmět Práce při III. stupni invalidity
Dotaz

Dobrý den, manžel má od roku 1998 přiznaný plný invalidní důchod z důvodu amputace pravé dominantní horní končetiny s velmi krátkým pahýlem paže po úrazu v roce 1987 (zpočátku pobíral pouze částečný důchod) dle §39 odst. 1 písm. a) a ve zprávě je uvedeno, že z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklasla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66%. V současné době by měl možnost získat práci jako pomocná síla ve výrobě v chráněné dílně. Platí pro něj nějaké omezení z důvodu délky pracovního úvazku  a jeho příjmu? Pokud bude v chráněné dílně vykonávat např. tři činnosti, např. výrobu, kontrolu a administrativu, je možné, aby všechny úvazky činily dohromady 8 hodin denně, neohrozí tím výši svého invalidního důchodu. Jde o to, že takovou práci je manžel schopen vykonávat např. několik měsíců, nikoliv řadu let  a to s ohledem na zdravotní obtíže a věk.

 

Velice děkuji za Vaši odpověď.

Alena Janáková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Janáková,

Váš manžel má bohužel pracovní omezení pro výkon pracovní činnosti. Jeho ztráta praconích schopností mu umožňuje, aby pracoval asi tři hodiny denně. Při větším pracovním úvazku by při kontrole důchodu mohl mít potíže. Sleduje se však rozsah pracovní činnosti, nikoliv dosažený výsledek. Vzhledem ke svému druhu zdravotního postižení, by Váš manžel mohl požádat o přiznání ID s dovětkem, že může pracovat za mimořádných pracovních podmínek - § 39, odst. 4, písm. f), zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Potom by mohl pracovat bez omezení.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji.