Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prace na ŽL při prvním stupni invalidity

Autor Michaela
Předmět Prace na ŽL při prvním stupni invalidity
Dotaz

Dobrý den,

děkuji mnohokrát za zodpovězení mých dotazů.

Ráda bych se vás ještě zeptala - zaměstnavatel mi místo HPP nabídl práci jako OSVČ. Jsou tam nějaká omezení, když mám invalidní důchod prvního stupně? Je to pro mě výhodné? Jaká úskalí to obnáší? Nikdy jsem na živnostenský list nepracovala, proto se možná ptám tak "blbě. Budu ráda za všechny Vaše rady, připomínky, návrhy.


Děkuji za Vaši odpověď.

Přeji Vám pěkný večer.

 

S pozdravem

Michaela

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Michaelo,

žádné omezení v živnostenském podnikání pro příjemce ID nejsou. Má to však několik negativ pro Vás z hlediska pracovně právních vztahů. Především, zaměstnavatel může s Vámi snadněji ukončit činnost. Ze živnostenského podnikání si musíte platit sociální a zdravotní pojištění, což není takový problém, ale pokud byste si neplatila ještě pojištění na nezaměstnanost, tak byste po ukončení činnosti neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dále, v případě, že byste platila pouze minimální sociální a zdravotní pojištění, tak se to projeví při výpočtu starobního důchodu. Je třeba si uvědomit, že to je tzv. Schwarzsystém a při kontrole může dojít k tomu, že zaměstnavateli bude přikázáno, že toto nesmí dělat. Myslím si, že řešením by bylo, kdybyste měla HPP, třeba na půl úvazku a zbytek jako OSVČ. Tím si pokryjete základní nedostatky úplného přechodu na OSVČ.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji