Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Práce na zkrácený úvazek při PID

Autor Silvie
Předmět Práce na zkrácený úvazek při PID
Dotaz

Vážený pane Kráso,

byl mi přiznán PID dle písmene a),tedy není schopna práce za mimořádných podmínek. Dosud(před přiznáním důchodu) jsem byla na neschopence z důvodu onkologické léčby. Nyní jsem PN ukončila,abych mohla pobírat PID.Po dobu PN jsem byla stále zaměstnána a jsem i nyní,ráda bych si dle Vašeho doporučení v podobných dotazech zkrátila pracovní úvazek na max.1/3,jak jste doporučoval. Prosím Vás o radu,jakým způsobem provést zkrácení úvazku v práci,zda dodatkem ke stávající pracovní smlouvě,kde bude uveden nižší počet hodin(2,5hdenně). V současnosti(kdy teprve čekám na rozhodnutí z Prahy)mám pracovní smlouvu na plný úvazek a dobu neurčitou,mohu si tuto smlouvu ponechat a řešit zkrácení úvazku dodatkem? Tento dodatek je pak nutné zaslat sociální správě,aby měli informaci o zkrácení? Z Vašich odpovědí jsem pochopila,že rozhodující je v mém případě počet hodin úvazku a nikoli odměna,jde mi tedy o to,jak se sociální správa dozví,že pracuji pouze na zkrácený úvazek. Děkuji Vám mnohokrát za ochotu a odpověď.

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Silvie,

samozřejmě stačí upravit současnou pracovní smlouvu o dodatek, který bude upravovat pracovní úvazek. Z Vaší výdělečné činnosti budete i nadále odvádět sociální a zdravotní pojištění. O zkrácení pracovního úvazku nemusíte extra informovat ČSSZ. Opravdu důležitý je rozsah pracovní činnosti nikoliv odměna.

S pozdravem Václav Krása