Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

práce

Autor Tamara
Předmět práce
Dotaz Dobrý den pane Kráso, z důvodu tělesného postižení (rozštěp páteře) pobírám PID, který mi byl přiznám dle § 39 odst. 1. písm. b) zákona č. 155/1995 Sb. V současné době mi je 25 let, jelikož mám po studiu na Vš, řeším pracovní uplatnění. Především se mi jedná o to, zda mohu nastoupit do práce na plný nebo zkrácený úvazek s tím, že nebudu vykonávat žádnou fyzickou aktivitu, ale práci v oboru a budu tedy převážně sedět během pracovní doby? ID mám posuzovaný dle starého zákonu a bylo mi řečeno, že jej mám na pořád bez jakéhokoliv přezkušování. Nicméně na průkaz ZTP nárok nemám, tudíž mi byl odebrán a bohužel ani po několika odvolání jsem neuspěla. Jedná se mi také o to, kdybych do práce nastoupila na plný úvazek a ID mi byl odebrán, popř. snížen a já pak musela z práce odejít, protože bych to zdravotně nezvládala,zda bych měla na ID 3. stupně nárok opět nebo, jak by to bylo? Musela bych se evidovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání a pobírala bych nějaké dávky? Mohlo by se stát, že na základě toho, kdybych zkusila pracovat na plný úvazek, by mi byl ID odebrán zcela a byla bych tak bez prostředků? Moje postižený se netýká pouze nohou, ale také poruchy střeva a vyprazdňování po obou stranách, jak tedy stolice tak moči. Nicméně nedovedu si představit být doma a svoje studium nezúročit. Velice Vám děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Tamaro,

pokud máte ID stanovený ještě před novelou, tak byste měla mít v rozhodnutí, že jste osobou, která může pracopvat za mimořádných podmínek. Pokud tuto větu máte v rozhodnutí, tak můžete pracovat v zásadě na plný úvazek a je pravděpodobné, že nebude kontrolován Váš zdravotní stav a ani Vaše pracovní aktivita. Pokud však tuto větu v riozhodnutí nemáte, doporučuji Vám pracovat maximálně 3 hodiny denně, jinak můžete mít opravdu potíže se svým ID.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.