Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Povinnost přiznat potenciálnímu zaměstnavateli pobírání ID

Autor Leona
Předmět Povinnost přiznat potenciálnímu zaměstnavateli pobírání ID
Dotaz Dobrý den, chtěla bych vědět, zda je člověk s ČID 2.st. povinnen říci svému potenciálnímu zaměstnavateli skutečnost, že pobírá ČID 2.st. Moje zkušenost je, že místa zřízená pro ID bývají nejenom velmi špatně placena (často nedosahují ani min.mzdu), ale hlavně příliš neodpovídají zdravotnímu znevýhodnění - viz všechny nabízené ostrahy a vrátnice, kdy člověk pracuje 12 hod. směny v směnném provozu - i v noci, obvykle i s obchůzkami objektů a nachodí třeba za směnu i 8 km. Nyní mám možnost nastoupit do práce v administrativě, na plný úvazek, hlavně však budu v teple a sedět. Obávám se však, že pokud uvedu skutečnost o pobírání ČID, dostane toto místo někdo zdravý, protože zaměstnavatel si bude myslet, že budu pořád na PN. Alespoň taková je moje zkušenost ze všech výběrových řízení, kterých jsem se kdy zúčastnila. Je nutné zaměstnavatele o této skutečnosti informovat? Vstupní prohlídkou u závodního lékaře jsem na toto místo prošla bez výhrad. Děkuji předem za zodpovězení dotazu.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Leono,

skutečnost, že pobíráte ČID II. stupně jste povinna oznámit, a to proto, že máte slevu na dani. Doporučuji Vám, abyste uvedla zaměstnavateli, že tím, že Vás zaměstná, bude plnit povinné procento zaměstnávání OZP, tudíž nebude platit pokutu a současně na Vás může uplatnit slevu na dani. Možná by bylo dobré, kdyby Vám Váš ošetřující lékař napsal potvrzení, že nejste často v PN, nebo datum, kdy jste naposledy bala v pracovní neschopnosti.

S pozdravem Václav Krása