Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

poraďte prosím

Autor Věra Lajová
Předmět poraďte prosím
Dotaz

Dobrý den, prosím o radu, jsem zaměstnaná u NsP a pracuji na operačních sálech jako sanitářka již 4 rokem. V 2008 roce jsem měla několikrát zvýšené bolesti bederní páteře s blokádou, po aplikací injekce, lécích od bolestí a rehabilitaci jsem dále pracovala s tím, že jsem měla domluvený termín lumbální punkce, ta mi byla provedena v lednu 2009 po ní jsem byla 14 na PN a pak znova v práci. Pracovala jsem s tím, že po tomto zákroku jsem měla neustále bolesti páteře, pravé nohy a křeče v lýtku. Po termínu magetické rezonanci a výsledku"Objemná pravostranná paramediální subligamentosní herniace disku s descendentním nediskolovaným sekvestrem v úrovni L5-S1-šíře 9mm, délky 17,5mm, v úrovni L4-L5 cirkulární protruze disku do šíře 3 mm a v dolní části prominujícího disku drobná fissura". Již s nesnesitelnými bolestmi jsem nastoupila 1.5.2009 na NP a byl mi stanoven termín nezbytné operace bedrení páteře. V květnu 21 jsem byla odoperována. Následně probíhala rehabilitace s tím, že se můj stav sice zlepšil , ale bolesti mívám stálé a po vyšší jakékoliv domácí nebo rehabilitační zátěži se znovu vracejí i do stehen a lýtka. V 9 měsíci se můj stav zhošil, měla jsem závratě a bolesti krční páteře. Lékaři  mi bylo vysvětleno a hodnoceno jako odezva na bederní páteř. 

V lednu jsem si požádala o PID kde mimo jiné bylo zapsáno, že při vyšší zátěži zhoršení stavu, 11.2. 2010 OSZZ mi byl uznán ČID II.stupně s tím, že mimo jiné zde je psáno , že zdravotní stav NENÍ dlouhodobě nepříznivý, dále pak že z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu poklesla prac. schopnost o 50 %.,19.2.2010 mi byla ukončena  rehabilitace, byla jsem vyzvána k posudku závodního lékaře na možnost přeřazení na práci s ohledem na ČID a můj nález.

Výsledek dlouhodobě není schopná práce s přetěžováním krční a bederní páteře se zvedáním a přenášením břemen, ve vynucených polohách a v nepříznivých klimatických podmínkách. není vhodná práce na operačních sálech a na lůžkovém oddělení jako ošetřovatelka.

Moje otázka - můj zdravotní stav se námahou v práci evidentně zhoršil až natolik, že jsem musela i podstoupit operaci a to není nemoc z práce ?

- můj zdravotní stav je dlouhodobě nepříznivý a už nikdy se nezlepší s věkem zhoršení ale co dál s ČID!!!  

V zaměstnání mi zdělili, že pro mě práci nemají a že mě propustí !!

 NIDKO A NIKDE mě s mým nálezem nezaměstná, je mi 49 let a jsem vdova se 17 letým synem.  

Děkuji za radu a vysvětlení s pozdravem Lajová Věra

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lajová,

myslím si, jste od začátku měla usilovat o to, aby Vaše obtíže byly charakterizovány jako nemoc z povolání. Pokud byste nyní chtěla, aby Váš zdravotní stav byl změněn na nemoc z povolání, musela byste se obrátit na soud. Ptáte se na budoucnost. Asi Vám nezbyde nic jiného než, abyste se po ukončení pracovního poměru v nemocnici zaevidovala na úřadu práce. Zaměstnavatel může s Vámi ukončit pracovní poměr pro zhoršení zdravotního stavu a snadno prokáže, že pro Vás nemá vhodné pracovní uplatnění. Proto Vám doporučuji ukončit pracovní poměr dohodou. Pokud se okamžitě přihlásíte na úřadu práce, budete po určitý čas pobírat podporu v nezaměstnanosti. Snad se Vám podaří sehnat nějaké zaměstnání, které by Vám nečinilo takové obtíže. Pokud by se Váš zdravotní stav dále zhoršoval, mohla byste požádat o plný invalidní důchod.

S pozdravem

Václav Krása