Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

poradenství

Autor krulich st.
Předmět poradenství
Dotaz Dobrý den. P Krása bylo by možné mi poradit, nebo odpovědět na nepříjemnou životní situaci? V krátkosti: jmenuji se St. Krulich, nar.18.7.1958 v Jablonci nad Nisou. V minulosti jsem pracoval jako horník na UD Hamr na Jezeře. Bohužel díky velice těžké manuální práci jsem tenkrát dostal nemoc postupně vznikající následkem jednostranného přetížení organismu. V r. 1988 jsem byl propuštěn z UD a byl mi přiznán ČID. Postupem času se mi s přibývajícími léty zdravotní stav neustále zhoršoval a v r. 2006 mi byl přiznán PID. V r. 2010 po řádění ministra Hegr+ Drábek mi byl důchod snížen do ID 2-stupně,to platí do dnes. Zdr.stav se mi neustále s přibývajícími léty neustále zhoršuje. Nyní jsem veden na ÚP jako nezaměstnaný. Díky věku, zdr. stavu mě nikde nechtějí zaměstnat, chodím o fr. holích-mnohočetné postižení páteře(nelze operovat, zůstal bych na id. vozíku),postiženou pravou ruku-nic v ní neudrží neunesu. Za 5 měsíců mi končí podpora v nezam.( výpočet z 12200KČ).Co potom se mnou bude? Budu mít nárok na nějaké finanční dávky od státu? Kdo platí soc+zdrav pojištění? jak vysoké jsou tyto pojištění? Co stát dělá s takovými lidmi jako jsem já? Do starobního důchodu mi chybí 4.roky odpracovat,ty 4 roky když budu nezam. jak se započítávají do důchodu? Nevím si s touto situací poradit, úředníci mi na tyto dotazy odpovídají vyhýbavě, neurčítě, jedinný co je zajímá kdy nastoupím do práce. Prosím, mohli by jste mi odpovědět, poradit nějaké řešení? Děkuji za pochopení s pozdravem Krulich

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Krulichu,

 je divné, že nepobíráte náhradu za ztrátu na výdělku z důvodu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání. Horníci to tak mají běžně. Tato renta Vám končí až po dovršení 65 let. Pokud byste již neměl žádný příjem a pouze ID II. stupně, tak byste teoreticky mohl požádat o dávky hmotné nouze, například příspěvek na bydlení. Žádost se podává na ÚP. Jako příjemce ID II. stupně jste zdravotně pojištěn, takže zdravotní pojištění platit nemusíte. Problém je však se sociálním pojištěním, nebo lépe s důchodovým pojištěním. Měl byste si platit alespoň minimální částku důchodového pojištění, a to hned, jak Vám přestane být vyplácena podpora, o které jste se zmínil. Pokud jste evidován na ÚP, tak sociální pojištění za Vás stát neplatí. Pouze od věku 55 let je možné započítat 3 roky do náhradní doby pro výpočet strarobního důchodu. Tudíž, pokud již tyto 3 roky uplynuly, musíte si platit minimální důchodové pojištění, které činí asi 1800,- Kč měsíčně. Pokud byste tak neučinil, tak Váš starobní důchod by Vámn byl přiznán, ale byl by nižší.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji