Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Pokračování PN po skončení podpůrčí doby

Autor Kolářová Michaela
Předmět Pokračování PN po skončení podpůrčí doby
Dotaz

Dobrý den,

ráda bych se zeptala jak je to s pracovní neschopností po skončení podpůrčí doby.

Přítel byl uznán plně invalidním a se zaměstnavatelem se dohodli na zkráceném pracovním úvazku. Nyní byl v pracovní neschopnosti, jako plně invalidní měl podpůrčí dobu 84dní, po uplynutí podpůrčí doby ukončila praktická lékařka pracovní neschopnost, aniž by toto konzultovala s ošetřujícím lékařem, primářem Stomatochirurgie, z důvodu, že již na ni nemá nárok, protože je PI a dostává důchod. Nyní vyvstal problém, neboť přítel je v pracovním poměru a po ukončení pracovní neschopnosti nemá omluvení v zaměstnání. Praktický lékař doporučil výpověď v zaměstnání s odůvodněním, že dostává důchod a má být doma a léčit se. Tento postup se mi opravdu nelíbí už jen z důvodu, že PI člověk má právo být v pracovním procesu, pokud to zdravotní stav dovoluje. Na OSSZ mi bylo sděleno, že lékařka jednala chybně, že i když končí podpůrčí doba, nepokračují nemocenské dávky, ale pracovní nechopnost trvá. Což zase praktická lékařka vylučuje, pokud končí podpůrčí doba, končí i pracovní neschopnost, protože je PI a dostává důchod. Můžete mi říci, kde je pravda?

 

Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den

 

Kolářová Michaela

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kolářová,

praktická lékařka postupovala zcela chybně. Něco jiného je pracovní neschopnost a něco jiného jsou dávky po dobu pracovní neschopnosti. Vaše lékařka musí vědět, že od prvního ledna se nevyplácí první tři dny dávky v pracovní neschopnosti a přesto ona vypisuje pracovní neschopnost. Měli byste lékařce vysvětlit, že pokud Váš přítel příjde o zaměstnání, a to z důvodu neomluvené absence, podáte na doktorku žalobu o náhradu škody. Je téměř jisté, že takovou žalobu byste vyhráli, protože lékařka postupovala v rozporu se zákonem.

S pozdravem Václav Krása