Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

podpůrčí doba a pracovní úřad

Autor Věra
Předmět podpůrčí doba a pracovní úřad
Dotaz Dobrý den pane Krása, před časem mi pomohly Vaše rady a tak se znovu na Vás obracím. V roce 2012 jsem díky nadměrnému pracovnímu stresu skončila se syndromem vyhoření na psychiatrii. V roce 2013 mi byl přiznán ID 1.stupně a ukončena DPN po roce a 4 měsicích. Šla jsem znovu pracovat a po 3/4 roce jsem už nápor stresu opět nevydržela, tentokrát v horší míře. Nyní jsem na nové DPN a 24.11.2015 mi skončí podpůrčí doba 380 dnů. V srpnu mi bylo 57 let. Do zaměstnání se ze zdravotních důvodů vrátit nemohu a musím ukončit pracovní poměr ze stejného důvodu, neboť zaměstnavatel nemá pro mne vhodné místo. Musím se tedy následně přihlásit na úřadu práce. Problém je v tom, že se stále necítím dobře (trpím těžkou arteriální hypertenzi se spolupodílem psychické nadstavby ve spojení s anxiosně depresivním stavem-syndromem vyhoření-nezvládám běžné zátěžové situace) a chci požádat o prodloužení podpůrčí doby. Důležitý termín u psychiatra mám však až 15.12., kdy už budu muset být nahlášena na ÚP. Mohu si zpětně zažádat o prodloužení dočasné pracovní neschopnosti a tím i podpůrčí doby, i když jsem mezitím nahlášena na ÚP? Moje obvodní lékařka mi radí, zažádat si o vyšší stupeń ID, ovšem zde mám velké obavy po prožitých zkušenostech s posudkovými lékaři, že bych mohla přijít i o můj stávající ID, což by mne finančně zruinovalo. Může i obvodní lékař DPN prodloužit (zde mám termín ještě před ukončením podpůrčí doby)? Pokud mi nebude prodloužena podpůrčí doby, musím z výše uvedených důvodů odejít do předčasného důchodu již v listopadu 2016, tj. o 3 roky dříve. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat? Děkuji předem za Vaši odpověď a zdravím Vás. Věra

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Věro,

Váš ošetřujícíc lékař by měl požádat revizního lékaře Vaší zdravotní pojiš´tovny o prodloužení podpůrčí doby pracovní neschopnosti. Tato může být prodloužena až na 720 dní. Pokud Vám však nevyhoví, tak musíte jít na ÚP, ale nové vyšetření může znamenat opět stanovení pracovní neschopnosti. Zpětně však PN nelze přiznat.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji