Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Podpora v nezaměstnanosti po nemocenské

Autor Pavel Novák
Předmět Podpora v nezaměstnanosti po nemocenské
Dotaz

Dobrý den.

Promiňte, že se Vám takto přímo zeptám. Celý život jsem pracoval a odváděl daně. Teď mě vyhodili z práce a není žádná reálná šance najít v dohledné době zaměstnání.

Moje pracovní smlouva končí 30.4. a dostanu tříměsíční odstupné ve výplatě za duben. 25.8.mi bude 55 let. Citím se unavený, v ustavičném stresu, mám určité, docela vážné, zdravotní problémy. Pobírám částečný invalidní důchod 1.stupně pr nedoslýchavost. Potřeboval bych si odpočinout a pracovat na sobě, abych se lépe na trhu práce uplatnil.

Zdá se mi, že když marodit, tak pro mne nejlépe od 2.5. a na úřadu práce se zaregistrovat až po 25.8., abych měl 11 měsíční nárok na podporu. Z čeho by se ale pak výše podpory počítala? Doufám, že z posledního výdělku, to je do 30.4. Je to tak, prosím? Kdybych onemocněl do konce dubna, přerušil bych výpovědní dobu. Ve výpovědi z důvodu nadbytečnosti zaměstnqavatel píše, že v poslední dubnové výplatě dostanu 3 průměrné platy jako odstupné. Mám strach, že kdybych onemocněl ještě jako zaměstnanec, dostall bych pak po uzdravení 3 průměrné platy nižší, protože jsem marodil. Je to možné, prosím?

Ikdyž bych onemocnil v ochranné lhůtě po skonční pracovního poměru měl nych nemocenskou dostávat, že ano? Jít k lékaři již teď nebo až v květnu to je hlavolam.

Pak mi ještě není jasné, budu-li pobírat nemocenskou, zda bych v srpnu dostal hned podporu v nezaměstnanost nebo bych nedostal první 3 měsíce podporu, protože jsem v dubnové výplatě dostal 3 platy odstupného.
Pokud se podpora nevyplácí kvůli odstupnému, posouvá se jen, to znamená, že pak bych stejně dostal 11 výplat nebo bych pak dostal jen 8 výplat podpory?

Pobírání částečného důchodu snad na podporu vliv nemá či ano, prosím,

Snad mi pochopíte, že nejsem žádný flákač a poradíte jako člověku, který se ocitl v těžké životní situaci. Živím syna, který studuje 1.ročník vysoké školy. Mým cílem je využít času ke zdokonalení němčiny a získání slušného pracovního místa co nejdříve.

Děkuji pěkně.

Pavel Novák.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Nováku,

doporučuji Vám, abyste začal marodit již koncem dubna, třeba 29. 4. 2013. Tím máte jistiotu, že Vám zaměstnavatelm bude vyplácet nemocenskou. Když začnete být práce neschopný až 2. května, tak to bude záležitost OSSZ. Pokud byste nastoupil až koncem srpna na ÚP jako uchazeč o zaměstnání, tak Vám již bude 55 let a tři roky evidence Vám budou počítány do odpracované doby. čímž byste se významnhě přiblížil odchodu do starobního důchodu. Pokud byste ukončil PN koncem srpna, tak byste měl mít ještě nárok na podporu v nezaměstnanosti z platu, který si vyděláte.

S pozdravem Václav Krása