Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

podpora v nezamestnanosti

Autor zdenka
Předmět podpora v nezamestnanosti
Dotaz

dobry den,od 17.5.mam priznany duchod v 1 stupni,predtim rok pid.dnes jsem se byla zaevidovat na up.rozhodnuti z prahy jeste nemam.jeste ale 12 mesicu budu dostavat plnou castku pin az pote snizenou na 1 stupen.chci se zeptat zda kdyz pozadam o podporu v nezamestnanosti jestli mi bude vyplacena uz ted,nebo az za rok,kdy budu dostavat nizsi castku,pokud budu jeste na uradu prace.dekuji za odpoved. s pozdravem vidisevska.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Zdenko,

pokud jste nepracovala tak Vám nemůže být vyplácena podpora v nezaměstnanosti, protože není z čeho ji stanovit. Po 13 měsících je nezbytné, aby jste se přihlásila na ÚP jako uchazečka o zaměstnání. Pokud budete vedena v evidenci ÚP, bude za Vás zdravotní pojištění platit stát. Po nahlášení jako uchazeče o zaměstnání bude se Vám jeden rok započítávat do nároku na starobní důchod a nebudete muset platit sociální pojištění. POkud jste starší 55 let, tak Vám budou započítávány 3 roky v evidenci ÚP jako roky odpracované. Každopádně by bylo dobré najít si nějaké zaměstnání, a to především kvůli výši starobního důchodu.

S pozdravem Václav Krása