Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Počítává se ID II.stupně do odpracovaných let?

Autor Eva Novotná
Předmět Počítává se ID II.stupně do odpracovaných let?
Dotaz

Dobrý den pane Kráso.

Mám na Vás dotaz ohledně kamarádky. Má II.stupeň ivalidity a na 3 hod. denně si přivydělává na dohodu o provedení činnosti. Je jasné, že z dohody, z důvodu nízkého výdělku, neplatí žádné pojištění ani daně. Zajímá nás však, jestli se jí tato práce - přivýdělek započítává do odpracovaných let nebo jí toto zajišťuje ID II.stupně?
Moc děkuji za odpověď a přeji Vám, Vašim blízkým i spolupracovníkům hodně zdraví a krásné léto.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Novotná,

pobírání II. stupně ID není započítáváno do náhradní doby pro nárok na starobní důchod. Je pouze hrazeno zdravotní pojištění. Započítávání do náhradní doby je pouze u pobírání III. stupně ID. Pokud má Vaše kamarádka pracovní smlouvu dohoda o pracovní činnosti, tak tato dohoda je na úrovni normální pracovní smlouvy a a je plně započítávána do odpracovaných let. Musí se však platit sociální i zdravotní pojištění. nerozumím Vaší větě, že má tak nízký příjem, že se neplatí sociální a zdravotní pojištění. proto si myslím, že Vaše kamarádka má spíše dohodu o provedení práce, která se však nezapočítává jako doba odpracovaná pro důchodové účely. U této dohody se skutečně neplatí sopciální a zdravotní pojištění pouze daň 15 %. Toto je potřeba, abyste si mezi sebou ujasnily.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji