Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

plný invalidní důchod a práce

Autor Martin Bartoníček
Předmět plný invalidní důchod a práce
Dotaz

Vážený pane Kráso,

prosím o radu,mám po operaci páteře stabilizaci spondylolistézy L5S1 v červnu a srpnu 2008. Od 12. ledna mě byl přiznán plný invalidní důchod podle §39 ods.1/a zák. č.155/1995 Sb. na jeden rok.

Rád bych pracoval pro svého bývalého zaměstnavatele, který mě dal výpověď po skončení prac.neschopnosti.V současné době mě nechce zaměstnat jako nástrojaře a to z důvodu:      při vstupní prohlídce mě praktický lékař doporučil prac.dobu 4-6 hodin deně a nezvedat břemena těžší 5 kilo,ale zaměstnavatel požaduje lékařské potvrzení o možnosti nosit břemeno 30 kg,i když moje prac. zařazení to vůbec nevyžaduje. Dále se zaměstnavatel obává možnosti prac.úrazu kvůli mému zdravotnímu stavu. V současné době se cítím podstatně lépe než před operací a pracovat chci i na plný ůvazek. Jak mám dále postupovat abych mohl být zaměstnán i s malým omezením,nebo nějaký motivační program pro zaměstnavatele?

     Děkuji za odpověď  Bartoníček

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Bartoníčku,

vzhledem k nepřítomnosti pana předsedy Václava Krásy jsem převzala Váš dotaz k vyřízení a sděluji následující.

Pro Vaše pracovní zařazení je podstatná především pracovní rekomandace, pokud Vám byla vystavena, kde je uvedeno jaké práce můžete či nemůžete vykonávat. Dále je třeba vyjádření lékaře pracovně lékařské péče zaměstnavatele, zda je Váš zdravotní stav v souladu s požadavky vykonávané práce. Pokud tento lékař uzná, že není, zaměstnavatel Vás na původní práci prakticky zaměstnant nemůže.
Obecně lze říci, že pokud byste skutečně byl schopen návratu do původního zaměstnání na plnou pracovní dobu, byl invalidní důchod přiznán chybně. Ono to ale pravděpodobně tak nebude. Po operacích páteře se zpravbidla přiznává PID na dobu 1 roku, což je bráno jako nezbytná doba rekonvalescence. Přílišné zatěžování páteře v této době může vést ke zhoršení zdravotního stavu a narušení účinků léčby. Důchod jste dostal právě proto, abyste mohl své onemocnění doléčit. Pokud bude vše v pořádku, pravděpodobně při další kontrole Vám bude plná invalidita odňata a bude možné řešit návrat do zaměstnání. V současné době lze doporučit  úlevové zaměstnání, které bude lépe v souladu s Vaším zdravotním stavem.
S pozdravem.
 
Mgr. Ivana Šťastná
poradce NRZP ČR
tel: 266 753 422