Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Platba Zdravotního pojištění

Autor Lenka Sabová
Předmět Platba Zdravotního pojištění
Dotaz Dobrý den pane magistře, mám 1.st.invalidity bez výplaty důchodu.Toto vždy uvádím při nástupu do zaměstnání. Od ledna 2018 jsem zaměstnancem chráněné dílny na 4hod.úvazek za 6 100 Kč. Od září 2018 mi zaměstnavatel strhává zdrav.pojištění ve výši 1 074 Kč.(1647 Kč – 540 Kč platba organizace ze základu 6 100 Kč) Se zdůvodněním, že dorovnání do platby z min.mzdy musím uhradit . V roce 2013 a 14 v jiné chráněné dílně ( také na kratší úvazek) mi zdrav.poj.nebylo strháváno a na výplatnici kolonka-zdravotní poj.-0 Částka 1 074 se mi zdá neúměrná k výši výplaty. Děkuji Vám za odpověď a s přáním hezkého dne Sabová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Sabová,

je pravděpodobné, že Váš zaměstnavatel nepostupuje správně. 

Vzhledem k tomu, že pravděpodobně pracujete u zaměstnavatele zaměstnávajícího více než 50 % OZP, tak se nedopočítává zdravotní pojištění do výše minimální mzdy při nižším pracovním úvazku, a tudíž i nižší mzdě. Vzhledem k tomu, že Váš výdělek je nižší než částka 7 177,- Kč, která byla v roce 2018 jako limitní pro snížení základu pro stanovení platby veřejného zdravotního pojištění, neměla byste platit zdravotní pojištění u zaměstnavatele žádné.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.