Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID podle písm. a/

Autor Erika Oravcová
Předmět PID podle písm. a/
Dotaz

Přeji hezký den. Zaujala mne při brouzdání po internetu tato portálová stránka. Začetla jsem se do ni a zjistila jsem, že asi něco není z mé strany v pořádku.

Jsem plně invalidní podle písm. a) od roku 2003, v roce 2006 mi po kontrole posudkového lékaře byla stanovena kontrola na 9/O9. Jsem zaměstnaná v kanceláři. Zaměstnavatel k mému typu postižení mi vyšel maximálně vstříc-mohu využívat odpočívárnu v polední pauze, kde pro mne zařídil lehátko, aby si mé tělo mohlo odpočinou a načerpat nové síly,  a mohu využívat  další ergonomické výhody, které pro mne nastavil.

Pokud jsem správně pochopila, pravděpodobně od l.l.2007 došlo k novelizaci zákona č. 155 o důchodovém pojištění. Nevím, zda na mé pracovní pozici nemám výdělek vyšší, než mohu mít. Kde zjistím možnou hranici mého výdělku a pokud jsem jej překročila, jak mám postupovat dále, abych se vyhla následným problémům?

Děkuji za odpověď. Erika Oravcová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Oravcová,

nejedná se o výši příjmu při pracovní činnosti, ale jde o intenzitu práce. To znamená, že osoba již byl přiznán důchod podle písm. a) by neměla být trvale zaměstnána na plný úvazek, protože důchod ji byl stanoven právě proto, že nedokáže vzhledem ke zdravotnímu stavu zvládnout být plně zaměstnána. Je možné, pokud pracujete na kratší úvazek a máte v zaměstnání  různé možnosti relaxace, že kontrolní úřad takovou věc akceptuje. Pokud uvedete, že pracujete po kratší pracovní dobu, jelikož v průběhu pracovní činnosti máte možnost relaxovat, tak by neměl vzniknout žádný problém.

 

S pozdravem.

 

Václav Krása