Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID a ŽL

Autor Vlastimil Ptáček
Předmět PID a ŽL
Dotaz

Vážený p.Kráso,

probírám se příspěvky a Vašimi odpovědmi a dost jsem se zarazil. Letos v lednu, tak jako již poněkolikáté, mi byl prodloužen PID na další 3 roky dle $39 ods.1 písm. a) zák.č.155/1995 Sb.

Na můj dotaz na ČSSZ, zda si můžu přivydělat, mi bylo zodpovězeno, ano můžu bez omezení. Řekli mi, že je můj zdravotní stav hodně nejistý, že mi PID nevezmou, že by ho mi těžko vyřizovali zpět. Vyřídil jsem si teda ŽL a začal pracovat jako realitní makléř. Je možné, že by mi dali nepravdivou informaci? Jsem postižen Wegenerovou Granulomatozou s více jak 50% postižením plic, kdy jsem náchylný na každou změnu počasí. Nedávno jsem strávil nějakou dobu v nemocnici kvůli chřipce.

Předem děkuji za odpověď

S pozdraavem Vlastimil Ptáček

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Ptáčku,

v zásadě platí, že při přezkoumání zdravotního stavu může být odebrán PID nebo ČID kdykoliv, kdy posuzujicí orgán dojde k názoru, že občan je schopen zajistit si dostatečné příjmy a není odkázán na ČID nebo PID. Větší pravděpodobnost je právě u důchodů přiznaných podle § 39 odst. 1 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb. Protože tento důchod je přiznán na základě poklesu pracovních schopností z důvodu zdravotního stavu. Pokud je přiznán důchod podle písm. b) tohoto zákona je méně pravděpodobné, že důchod bude odebrán, neboť důchod je přiznán z důvodu trvale ztížených životních a pracovních podmínek občana. Čili jedná se o jakousi kompenzaci velmi omezených možností výběru vhodného zaměstnání a uplatnění v životě.

S pozdravem.

Václav Krása