Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID a zaměstnání

Autor Jan Fiala
Předmět PID a zaměstnání
Dotaz

Dobrý den,

rozhodl jsem se na Vás obrátit s dotazem.
Mohou být plně invalidní občané (typ A: důchod mi byl přiznán pro ztrátu výdělečných schopností vyšších než 66% tj. podle § 39 odst. 1 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění; mám sš.vzdělání zakončené maturitou), poživatelé tohoto typu PID, zaměstnáni (ucházet se např. prostřednictvím úřadu práce.. o zaměstnání)?

Zatím mi zdr.stav neumožňuje pracovat, ale pokud bych si chtěl později k PID přilepšit, protože se s ním dá těžko vyžít, nehrozí, že by mi jej odňali?
Zdr. a soc. pojistné při práci a pobírání PID platí zaměstnavatel?

Srdečně děkuji za odpověďi. J. F.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Fialo,

úřad práce Vás pravděpodobně nezapíše jako uchazeče o zaměstnání, ale pouze jako zájemce. Je v tom ten rozdíl, že nejste v seznamech uchazečů o zaměstnání. Považuji to za diskrimnaci. Při Vašem typu důchodu bych Vám doporučil pracovat pouze asi na třeitinu pracovního úvazku.

S pozdravem

Václav Krása