Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID a zaměstnání

Autor Stanislava Alexová
Předmět PID a zaměstnání
Dotaz

Dobrý den,mám dotaz.Byl mě přiznán PID a skončila mě podpůrčí doba.Jsem stále v pracovním poměru,ale do práce vzhledem k zdravotním problémům nemohu nastoupit a pracovní neschopnost mám ukončenou.Rozhodnutí o přiznání důchodu mě zatím nedošlo,takže ani nevím podle kterého písmena mě byl přiznán.Nevím jak mám dále postupovat,abych nedostala výpověď,jelikož bych se chtěla po zlepšení zdravotního stavu do práce vrátit.PID mě byl přiznán na 1 rok.Děkuji Alexová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Alexová,

pokud nemůžete nastoupit do práce z důvodu zdravotního stavu tak jsou pouze dvě řešení. Za prvé, že Vám lékař opět vydá průkaz práce neschopného a budete dále v pracovní neschopnosti, nebo ukončíte pracovní poměr. Zaměstnavatel by Vám mohl dát neplacené volno, ale to záleží na Vaší vzájemné dohodě. Zaměstnavatel není povinnen takto postupovat. Jinou možnost asi nemáte. Pokud již víte, že Vám byl přiznán PID, potom dohoda o neplaceném volnu Vám uchová pracovní poměr a jako příjemce PID budete zdravotně i sociálně pojištěna. Pokud by Vám nebyl PID přiznán, neplacené volno není dobrá věc, protože byste si musela platit zdravotní a sociální pojištění.

S pozdravem Václav Krása