Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID a výpověď

Autor Jiří
Předmět PID a výpověď
Dotaz

Dobrý den,dnes mi byl LPK na dobu jednoho roku přiznán PID,písemné vyjádření bude doručeno do šesti týdnů.28.8.2009 mi bude ukončena pracovní neschopnost,která trvala od 29.8.2008.Prosím,zda-li by jste mi mohli sdělit,jak může postupovat zaměstnavatel po ukončení mé pracovní neschopnosti.Vzhledem k mým zdravotním problémům nejsem schopen vykonávat práci,kterou jsem vykonával před vznikem pracovní neschopnosti a mé pracovní schopnosti jsou momentálně omezeny.Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jiří,

zaměstnavatel by Vám měl nejprve nabídnout práci, kterou byste vzhledem k Vašemu zdravotnímu postižení mohl vykonávat. Zaměstnavatel by také mohl požádat úřad práce o finanční prostředky na úpravu takového pracoviště, případně na částečnou úhradu mzdových nákladů na Vaše zapracování. Pokud by však takové místo zaměstnavatel nenašel, tak by musel s Vámi rozvávat pracovní poměr, s tím, že následně byste byl v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a pobíral byste dávky v nezaměstnanosti. To vše platí, pokud Vám byl důchod přiznán dle § 39 odst. 1 písm. b) zákona o důchodovém pojištění. Pokud Vám však byl důchod přiznán dle § 39 odst. 1 písm. a) zákona o důchodovém pojištění, tak máte pravděpodobně omezenou možnost pracovní činnosti z důvodu poklesu soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66%. Pak samozřejmě nemůžete být zaměstnán na plný pracovní úvazek.

S pozdravem.

Václav Krása