Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID a ÚP

Autor Josef
Předmět PID a ÚP
Dotaz

Dobrý den,

jsem již skoro rok na nemocenské. Dne 12.11.09 jsem byl u posudkové komise, kde mi bylo sděleno, že pokud splním zákonné podmínky (a ty určitě splním, neboť je mi 56 let a nepřetržitě pracuji v podstatě od 18-ti let) bude mi se dnem ukončení nemocenské přiznán PID podle odstavce a).

Prý vyzvou praktickou lékařku a ta mi musí po jejich výzvě neprodleně ukončit nemocenskou. Problém je ale v tom. že jsem nedostal ale žádný doklad o přiznání PID (ten mi prý přijde do tří měsícú), takže se vlastně nemám ani čím prokazovat.

Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nemohu pracovat a budu muset ukončit okamžitě po ukončení nemocenské pracovní poměr dohodou. Takže pro me vznikne asi tříměsíční nejistota.

MOHU SE DO DOBY, NEŽ MI PŘIJDE VYJÁDŘENÍ O PŘIZNÁNÍ PID ZAREGISTROVAT NA ÚŘAD PRÁCE, ABYCH MĚL JISTOTU, ŽE SE NEOCITNU V PROBLÉMECH Z DŮVODU NEPLACENÍ ZDRAVOTNÍHO A SOCIÁLNÍHO POJIŠTĚNÍ?

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Josefe,

pravděpodobně Vám na ÚP budou dělat potíže s registrací jako uchazeče o práci (PID podle písm. a). Doporučuji Vám, abyste na registraci trval. Nejde ani tak o pojištění, protože PID Vám bude přiznán od data žádosti a tudíž  budete po celou dobu zdravotně pojištěn. Jde spíše o Vaše právo být registrován jako nezaměstnaná osoba ucházející se o zaměstnání.

 S pozdravem Václav Krása