Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

PID a práce

Autor Jana Černá
Předmět PID a práce
Dotaz Dobrý den, manžel měl loni Hodg.Lymfom a po roce nemoci mu byl přiznán PID.Pro svou psychickou pohodu a po doporučení na kl.hematologii zkusil jít do práce. Navíc zaměstnavatel s ním nechtěl rozvázat pr. poměr a vyšel mu vstříc.Pracuje ve školství na částešný úvazek.Má rozvrh ale upravený tak, aby nebyl příliš vyčerpaný a zvládal to.Ve školství nelze dohoda o provedení práce proto pracovní poměr.Má PID podle písmena a.Ptala jsem se zda může pracovat na částečný úvazek na hematologii i na ČSSZ i právníků.Byli jsme ubezpečeni že podle noveli z roku 2006 není podstatné zda výdělečná činnost je formou závislé nebo samostatné v.č. ani rozsah pracovního úvazku nebo výše příjmu.Byli jsme ale v šoku když letos v lednu manželovi PID vzali bez ohledu na to že se zdravotní stav nezlepšil a manžel je v remisi.A teprve po 2 letech po léčbě by se u něj měla stanovit míra poklesu schopnosti.Má cenu se odvolávat?Po takové nemoci jsme předpokládali pozvání na komisi za rok.Jde i o to že částka PID opravdu nestačí a to je důvodem proč lidé zkusí pracovat.Děkji Jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Černá,

měli jste s manželem smůlu, protože všichni ti odborníci podcenili jednu důležitou věc. Pokud je plný invalidní důchod přiznán podle § 39 odst. 2 písm. a) zákona č. 155/1995 Sb., tak je výrazné omezení v pracovní aktivitě. Tato pracovní aktivita může být pouze v rozsahu zbytkového pracovního potenciálu a který je přímo uveden v rozhodnutí o přiznání plného invalidního důchodu. Jediným řešením současné sitauce je pokusit se požádat znova o plný invalidní důchod a v případě jeho přiznání omezit pracovní aktivity na minimum. Jiné řešení nevidím.

S pozdravem.

Václav Krása