Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

otrocká práce

Autor Helena Klas
Předmět otrocká práce
Dotaz

Dobrý den vážený pane Kráso,nejsem chronický stěžovatel, ale moje míra trpělivosti přetekla. Obracím se na vás s tímto: Když jsem dostala PID byla jsem rok doma. Po roce mi důchod snížili na 1 stupeň a bylo mě řečeno, ať si najdu nějakou práci. Našla jsem si tedy chráněné místo ve firmě Amulet Trutnov. Nevím, zda jsem neudělala chybu, ale nutí nás pracovat na vysoké normy za minimální mzdu, Tvrdí nám, že už nejsme chráněná dílna ani místo ale normální fabrika. Normy jsou stejně vysoké a i vyšší než v Siemensu, kde pracují zdraví lidé za dvojnásobné platy. pokud někdo jejich normy plní a třeba přeplňuje( pracují u nás i zdraví lidé asi 15%) ) zanedlouo opět normy zvýší. Většina na ně nedosáhne a tak odcházejí se základem. Stále slyšíme od vedení je třeba dělat víc a víc , ale o penězích ani slovo, že by přidali nějakou premii. Tento tlak je již šílený a to že je spousta lidí celý den ve stresu nikoho nezajímá. Priorita jsou peníze, musíte si na sebe vydělat, nejsou peníze na přidání atd. Sakra dostávají na nás dotace a stále je to málo. Firma pak nakupuje superby pro ředitele ale stále jsme na tom špatně. Hodně lidí si již stěžovalo na inspektorátu práce v Trutnově, ale vysledek nula. Ohlásí se a vše je zameteno a kontrola shledá vše v pořádku.Papírově v pořádku. Stále dokola smlouvy na 3 měsíce nebo půl roku,pokud marodíte vyhodí vás. Připadáme si jak otroci. Na co jsem tedy chodila do chráněnky, když mám ID. Abych se bála jít k lékaři nebo onemocnět.pokud neplníte jak chtějí jdete trapně na koberec vysvětlovat proč neděláte víc. Je nás tam spousta lidí po operacích ramen  rukou navíc 7.5 hod sedíte a chytají vás křeče do nohou. Já mám artrozu 3 st a sezení mě ničí, ale bohužel to jinak nejde. Mohla by do této firmy přijít pořádná kontrola z ministerstva práce? A neohlášená?  Aby nám nemuseli vyplatit celou minimální mzdu jsme v práci od 6-14 a od 14-22hod. prý je to zkracená pracovní doba a proto nemáme nárok na celou částku.Pracovat v této době za 9300 čistého a ještě makat jak otrok je fakt super. Zdravím vás omlouvám se za chyby Helena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Heleno,

to co píšete je velmi vážné a nemám důvod Vám nevěřit. Je pravděpodobné, že může docházet k Vašemu zneužívání. Potřeboval bych však přesnější údaje o firmě a další podrobnosti, například co děláte za práci a podobně. Kolik toho uděláte. Prosím, napiště mi podrobnosti na adresu v.krasa@nrzp.cz a já bych předal Vaši stížnost přímo na ústředí Inspektorátu práce a požádal je o následnou kontrolu.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji