Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

osvč a invalidita I. stupně

Autor Rena Šobíšková
Předmět osvč a invalidita I. stupně
Dotaz Dobrý den. Prosím o radu. Je mi 42 let a pobírala jsem od r. 1999 PID. Důchod byl malý a mě se naskytla možnost přivýdělku jako OSVČ (vedlejší činnost).Provozuji tuto činnost 18 měsíců. Nyní mi byla snížena invalidita na I. stupeň. Jak to bude se sociál. a zdrav. pojištěním? Bude to za mě hradit stát, nebo budu muset činnost pozastavit a přihlásit se na ÚP, protože výdělkem z této činnosti nejsem schopna soc. a zdrav. utáhnout. Děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Šobíšková,

při jakékoliv výdělečné činnosti musíte platit alespoň minimální sociální a zdravotní pojištění. Jako příjemce ID I. stupně jste sice zdravotně pojištěna, ale nejste sociálně pojištěna. Ale přesto musíte ze svých příjmů jako OSVČ platit minimální pojištění. Pokud byste zrušila živnost a byla přihlášena na ÚP jako uchazečka o zaměstnání, tak Vám bude do nároku na starobní důchod započítán pouze jeden rok.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.