Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

OSVČ a ID 3.stupně

Autor Gabina
Předmět OSVČ a ID 3.stupně
Dotaz Vážený pane Kráso, pročetla jsem ostatní dotazy zde na webu, ale odpověď na můj dotaz bohužel nenašla, a proto si Vás dovoluji požádat o radu. Jsem ID 3.stupně a nemohu pracovat ani za zcela mimořádných podmínek. Vím, že jste zde odpovídal, že to jde maximálně 3 hodiny denně. Naskytla se mi možnost pracovat jako OSVČ na živnostenský list, ale již mám HPP u jednoho zaměstnavatele. Může vůbec člověk se třetím stupněm ID pracovat jako OSVČ když má v posudku, že nemůže ani za zcela mimořádných podmínek? Je lepší v mém případě zůstat u HPP ikdyž za málo peněz a zbytek hodin odpracovat jako brigádu na DPP, ale to je zase omezeno na pouhých 300 hodin ročně. Já vlastně nevím, co je v mém případě nejvýhodnější. HPP a k tomu přivýdělek na živnostenský list asi nelze? Asi mám zůstat u zaměstnavatele a brigádně ty peníze dohnat formou DPP, ale to je zas jen těch 300 hodin ročně. Děkuji mockrát za Vaši odpověď. S pozdravem Gábina

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Gábino,

nejlépe je mít HPP, protože při odchodu z ID do starobního důchodu se každý výdělek, ze kterého se platí sociální pojištění projeví tak, že starobní důchod budete mít vyšší než ID. Pokud jde o DPP, tak tento příjem z hlediska důchodu se nijak výší starobního důchodu neprojeví, protože se u DPP neplatí sociální pojištění. Pokud jde o OSVČ, tak je to tak, že kde není žalobce, není ani soudce. Posudkoví lékaři nemají databázi OSVČ a myslím si, že ani po ní nijak nepátrají. Z hlediska výše starobního důchodu je OSVČ také přínosem, protože se z něho platí minimální sociální pojištění. Jen Vás upozorňuji, že při zahájení živnostenské činnosti musíte hned od počátku platit minimální zdravotní a sociální pojištění, a to i když jej platíte z HPP. V daňovém přiznání po ukončení roku se potom provede zúčtování pojištění a je možné, že Vám bude něco vráceno. Ale v každém případě musíte minimální pojištění pravidelně platit.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji