Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

OSVČ

Autor Tomáš Cieslar
Předmět OSVČ
Dotaz Dobrý den, Vážený pane doktore Obracím se na Vás s dotazem ohledně práce na živnostenský list(OSVČ). Pěkně prosím, jaké mám podmínky jako osoba,která má uznanou NZP a chtěl by pracovat na Živnost?.  Teď jsem na ÚP a vyplacení renty je závislé na potvrzení ÚP, že jsem v evidenci. Strhává se mi min.mzda a to ve výši 9200 Kč. Jak to prosím bude, jakmile se od hlásím z ÚP a začnu pracovat jako OSVČ? Bude mi také odečtena min.mzda?  Mám právo na nějaké úlevy ohledně sociálního a zdravotního pojištění?  Když můj měsíční příjem, třeba bude 20 000 tisíc, započítá se, jako můj výdělek?ÚP mne stále nutí, abych oslovoval firmy ohledně zaměstnání ale firmy se bojí a stále hledají důvody mne nezaměstnat. Mám samozřejmě omezení a práci je těžké hledat ,hlavně v moravskoslezském kraji.Brigád je hodně ale přece jen bych chtěl práci stálou, protože min. mzda se každý rok zvedá a každé další registrovaní na Up je nevýhodné. Zkrátím si životní úroveň. Vůbec nevím, kde tyhle informace získat a budu velmi rád, za Vaší odpověď. S pozdravem Cieslar

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Cieslare,

pokud byste se stal OSVČ, tak jste povinen platit minimální sociální pojištění a minimální zdravotní pojištění, a to i v případě,. že by Váš příjem byl minimální. V případě živnostenského podnikání by se Vám pravděpodobně nestráhávala z renty částka minimální mzdy.

Pokud jde o daňové úlevy. Tak ty můžete využít při podání daňového přiznání. je sleva jak na invaliditu, tak také na průkaz ZTP.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji