Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

OSVČ

Autor Michaela
Předmět OSVČ
Dotaz Vážená paní Michaelo, žádné omezení v živnostenském podnikání pro příjemce ID nejsou. Dobrý den, pane Kráso, děkuji Vám za rychlé zodpovězení mého dotazu. Vaši odpověď vizte níže, abyste věděl, k čemu se budou vztahovat mé další dotazy. Kdybych tedy přistoupila na OSVČ, znovu opakuji, že mám invaliditu prvního stupně, nehradí náhodou za mě zdravotní a sociální stát? Toto pojištění bych měla zcela pokryté, ne? Nebo tam bych přece jen musela něco platit? Kdybych si měsíčně fakturovala 30 000 Kč, kolik by činila měsíční daň z příjmu, kterou bych si musela platit? Jsou tam další poplatky? A moc nerozumím tomu, jak píšete "pokud byste si neplatila pojištění na nezaměstnanost"? Vždyť já bych byla zaměstnaná na živnostenský list. Zdravotní a sociální by za mě měl platit stát, daň z příjmu budu platit já, ale co myslíte tím "pojištěním na nezaměstnanost"? Z ÚP bych se odhlásila. Děkuji a omlouvám, že Vás s tím obtěžuji, ale neznám nikoho jiného, kdo by této problematice rozuměl lépe než Vy. Pěkný den! Michaela Vážená paní Michaelo, žádné omezení v živnostenském podnikání pro příjemce ID nejsou. Má to však několik negativ pro Vás z hlediska pracovně právních vztahů. Především, zaměstnavatel může s Vámi snadněji ukončit činnost. Ze živnostenského podnikání si musíte platit sociální a zdravotní pojištění, což není takový problém, ale pokud byste si neplatila ještě pojištění na nezaměstnanost, tak byste po ukončení činnosti neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti. Dále, v případě, že byste platila pouze minimální sociální a zdravotní pojištění, tak se to projeví při výpočtu starobního důchodu. Je třeba si uvědomit, že to je tzv. Schwarzsystém a při kontrole může dojít k tomu, že zaměstnavateli bude přikázáno, že toto nesmí dělat. Myslím si, že řešením by bylo, kdybyste měla HPP, třeba na půl úvazku a zbytek jako OSVČ. Tím si pokryjete základní nedostatky úplného přechodu na OSVČ. S pozdravem Václav Krása

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Michaelo,

z každého příjmu z pracovní činnosti musíte platit sociální a zdravotní pojištění a je zcela jedno jestli jste příjemce ID či nikoliv. Kolik budete platit daně nevím, nejsem daňový poradce.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji