Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odstupné s nemocí z povolání.

Autor p.Zdena
Předmět Odstupné s nemocí z povolání.
Dotaz Dobrý den, měla bych prosím dotaz ohledně odstupného v případě výpovědi u osoby s uznanou nemocí z povolání. 30 let mám uznanou nemoc z povolání a pracuji dodnes u zaměstnavatele, kde mi nemoc z povolání vznikla můj měsíční příjem činí 13.500,-Kč. Pracuji ze zdravotních důvodů v přímé souvislosti s nemocí z povolání na zkrácený úvazek a měsíčně si vydělávám cca 3.500,-Kč-zbylých 10.000,-Kč do průměrného měsíčního příjmu mi zaměstnavatel vyplácel do přiznání ČID automaticky. Před rokem mi byl přiznán ČID ve výši 5.000,-Kč, čímž se můj příjem rozdělil následovně: 3.500,-Kč výdělek, ČID 5.000,-Kč a 5.000,-Kč od zaměstnavatele jako náhradu za nemoc z povolání. Nyní jsem dostala výpověď ze zdravotních důvodů se kterou mám nárok na 12ti měsíční odstupné a zaměstnavatel mi sdělil že mám nárok pouze na odstupné ve výši 12ti násobku nynějšího výdělku, což by činilo 12 x 3.500,-Kč. Můj názor ale je, že bych měla mít nárok na odstupné vypočítávané podle průměrného výdělku, do kterého mi zaměstnavatel doplácí náhradu za nemoc z povolání tedy na částku 12 x 13.500,-Kč. Prosím o informaci, jak by měl správně zaměstnavatel postupovat a na koho se obrátit, pokud mi bude chtít zaměstnavatel mé právo odepřít. Závěrem bych podotkla, že vzhledem k tomu že můj zaměstnavatel nemusel být a nebyl v době vzniku a uznání nemoci z povolání (v roce 1986) pojištěn, veškeré plnění do dnešní doby probíhá bez účasti pojišťovny pouze ze strany zaměstnavatele. Děkuji Zdena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Zdeno,

obávám se, že se mýlíte, protože zbylých 5000,- Kč, které byly vypláceny jako náhrada za nemoc z povolání bude vypláceno i nadále, a to z pojišťovna Kooperativa, která je kompetenčně příslušná k úhradě rent za pracovní úrazy nebo nemoci z povolání. Zaměstnavatelé platí do této pojiš´tovny pojištění za každého zaměstnance. Podle mého názoru již dlouhá léta platí ona pojiš´tovna rentu, i když je možné, že je vyplácena prostřednictvím zaměstnavatele. Bylo by dobré, abyste se zaměstnavatelem tuto věc prodiskutovala, tak aby bylo zajištěno, že renta Vám bude vyplácena na Váš účet. Na rentu máte nárok až do doby dovršení 65 let. Pokud přestanete pracovat, a to ze zdravotních důvodů, měla by Vaše renta navýšena tak, aby celkový příjem včetně ID činil oněch 13 500,- Kč.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji