Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odstupné

Autor barbora ševčíková
Předmět odstupné
Dotaz Dobrý den, moc ráda bych Vás poprosila o radu. Moje maminka byla více jak rok v neschopnosti práce, nyní ji byl přiznán invalidní důchod 2. stupně a snížená pracovní schopnost o 50%. Do 9.4.2016 je ještě v neschopnosti práce. Poté by měla nastoupit do práce, bohužel se s nimi asi nedohodne na pracovní době. Bude mít nárok na odstupné, pokud by ji chtěl zaměstnavatel propustit? Popřípadě kam se má obrátit aby nepřišla o nějaké peníze? Velice děkuji za odpověď. Barbora Ševčíková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Ševčíková,

s odstupným je trošku problém, protože záleží podle jakého ustanovení zákoníku práce by byl ukončen pracovní poměr Vaší maminky. Pokud by došlo k ukončení pracovního poměru z důvodu zdravotního stavu, tak bohužel není nárok na odstupné. Pokud by však došlo k ukončení pracovního poměru z toho důvodu, že zaměstnavatel odmítl vyhovět požadavku Vaší maminky na zkrácení pracovní doby, a to z důvodu zdravotního stavu, tak potom by nárok na odstupné byl. V každém případě doporučuji, aby se Vaše maminka v případě ukončení pracovního poměru okamžitě přihlásila na ÚP, protože pobírání ID II. stupně není považováno za náhradní dobu pro účely důchodového pojištění.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji