Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odpovědnost v pracovněprávním vztahu při zbavení svéprávnosti k právním úkonům

Autor Hana Málková
Předmět odpovědnost v pracovněprávním vztahu při zbavení svéprávnosti k právním úkonům
Dotaz Dobrý den, jsem soudně stanoveným opatrovníkem osoby (dcery 23 let)zbavené svéprávnosti k právním úkonům a nakládání penězi. Při hledání jejího uplatnění jsem narazila na obavu zaměstnavatele, že není dcera odpovědna za své jednání při výkonu zaměstnání a on pokud ji zaměstná a něco se stane, bude mít problémy. Dcera nemá matematickou vizi a mírnou retardaci. Je můj výklad správný, že pokud je někdo zbaven svéprávnosti k právním úkonům není zbaven odpovědnosti? Velice děkuji a hodně sil Hana Málková Liberec

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Málková,

záleží na rozsahu schopností vnímat důsledky svého jednání. Pokud, jak píšete, se u Vaší dcery jedná o mírnou retardaci, tak samozřejmě, že je odpovědná za své činy, a to do určité míry. Doporučuji Vám, abyste se pokusila u soudu navrátit dceři část právní způsobilosti. Od zaměstnavatele je to trošku výmluva, protože zaměstnavatel je pojištěn pro případné škody. Nikdy jsem se s tímto argumentem zatím nesetkal.

S pozdravem Václav Krása