Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odebrání PID

Autor Josef
Předmět Odebrání PID
Dotaz

Dobrý den.

Ode dne 10.11.09 mi byl přiznán PID (nyní invalidní důchod 3.stupně). Dnes jsem byl na posudkové komisi, kde mi bylo sděleno, že nyní mi bude přiznán pouze invalidní důchod 2.stupně.

Budu mít nárok (od data doručení rozhodnutí) ještě oněch 13 měsíců na výplatu důchodu ve výši původního PID?

Protože však dosud nejsem schopen pracovat, musím si platit zdravotní a sociální pojištění?

Předem děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Josefe,

PID Vám bude vyplácen ještě po dalších 13 měsíců. Po tu dobu nemusíte platit ani zdravotní a sociální pojištění. Po ukončení 13 výplaty PID se přihlaste na ÚP, tím nebudete muset platit také zdravotní pojištění. Pokud jste mladší 55 let, budete sociálně pojištěn(doba v evidenci ÚP po dobu jednoho roku). Pokud je Vám více než 55 let, tak Vám do nároku na starobní důchod budou počítány ještě 3 roky když budete v evidenci ÚP jako uchazeč o zaměstnání.

S pozdravem Václav Krása