Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

odborný názor

Autor Emil Hrdlička
Předmět odborný názor
Dotaz Dobrý večer pane Kráso.Promiňte,že Vás oslovuji se svým problémem. Pobírám invalidní důchod prvého stupně - mám postiženy karpální i kubitální tunely / jsem letitý brusič skla/,na což mi přiřkli nemoc z povolání,se zákazem tuto činnost vykonávat.Vykonávám jinou práci na plný prac.úvazek s obtížemi a můj zaměstnavatel po mně ještě chce vykonávat práci přesčas.Může mi práci přesčas nařídit,nebo mohu odmítnout?Velmi Vám děkuji za odbornou odpověď a přeji pokud možno dobré zdraví.Hrdlička,Vimperk.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hrdličko,

zaměstnavatel sice může v mimořádných případech nařídit přesčasovou práci, ale měl by vždy přihlédnout ke zdraviotním postižením pracovníka. není možné, aby po Vás vytrvale požadoval přesčasovou práci. je vidět, že v takovém případě má snahu Vás zneužít, místo to, aby přijal dalšího pracovníka. Upozorněte Vašeho zaměstnavatele, že vzhledem k vašemu zdravotnímu stavu nemůžete vykonávat přesčasovou práci, pouze v mimořádném případě. Zaměstnavatel Vám z tohoto důvodu nemůže dát výpověď. Pokud by Vám chtěl dát výpověď z organizačních důvodů, aby získal pracovníka, který bude vykonávat přesčasovou práci, tak můžete žalobou úspěšně napadnout takovou výpověď. proto je potřeba se nedat a zaměstnavateli, pokud by Vám hrozil výpovědí, to klidně sdělte.

S pozdravem Václav Krása