Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nový dotaz

Autor Petra
Předmět Nový dotaz
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso,

píši sem jen své pocity, které mám potřebu již někam sdělit. Ani na jednotlivé otázky nemusíte odpovídat. Již delší dobu se pozastavuji nad tím, že starobní důchodci mohou pobírat svůj celý důchod a k tomu když pracují i svojí celou mzdu, dokonce mají ještě daňové zvýhodnění. Idvalidi ve 3. stupni, když pracují, tak je jim krácena mzda. Není to zvláštní? Starobní důchodci mají nižší roční limit na léky, hospitalizace apod. Invalidní důchodci mají stejný jako pracující lidé. Od ledna lidé na 70 let mohou neomezeně pobírat příspěvek na bydlení, invalidé mohou jen 7 let (kromě těch drobných výjimek, které se týkají malého množství lidí). Říkám si proč? Proč je věk 70 let opravňuje k neomezenému čerpání tohoto příspěvku? Vždyť mezi těmito seniory jsou ještě i lidé schopní se o sebe postarat, mnohdy jsou na tom lépe, než těžce zdravotně postižení. Proč tam není třeba podmínka 4. stupně PNP či ZPT/P? Osobně nemám nic proti seniorům, ale vadí mi, že tu nejsou nastavené rovné podmínky pro obě tyto skupiny a senioři jsou zvýhodňovány a to velice. Vždyť těžce postižený člověk má mnohdy mnohem větší výdaje a omezení život než zdravý senior. Mám pocit, že vláda raději obere postižené ale na seniory si nedovolí sáhnout, protože jejich počet v naší čr stoupá a jsou to jejich možní budoucí voliči. Je mi z tohoto smutno...

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

je to trošku jinak. To, že osoba ve III. stupni invalidity nemůže plně pracovat považuji za diskriminaci a už jsme proti tomu protestovali. Myslím, že není potřeba to porovnávat se starobními důchodci. je to prostě nerovnost na trhu práce a NRZP ČR to také oznámila OSN do Monitorovací zprávy o plnění Úmluvy OSN o právech osob se zdravotním postižením.

S pozdravem Václav Krása