Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nový dotaz

Autor Václav Folprecht
Předmět Nový dotaz
Dotaz

Dobrý den, od roku 1997 pobírám plný invalidní důchod. Onemocnění mi neumožňovalo po celou dobu pracovat, ale našel jsem zaměstnání, které jsem mohl vykonávat - překlady, korektury a pod. Nyní jsem dostal vyrozumění, že se mi invalidní důchod ruší a současně se mi přiznává starobní důchod ve stejné výši. Problém nastává v tom, že práci jsem vykonával jako osoba zdravotně postižená a zaměstnavatel mě takto vykazoval. To ovšem nadále nebude možné. Ptám se proto, že v odpovědi na jiný dotaz bylo, že o starobní důchod se musí žádat, jinak stále zůstává invalidní. Uvedené vyrozumění mi přišlo aniž jsem o toto žádal. Za Váš názor děkuji. 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Folprechte,

vyrozumění, které jste dostal vyplývá z novely zákona č.155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Souhlasím s Vámi, že tato změna zákona přináší problémy zaměstnavatelům, kteří zaměstnávali více než 50 % zaměstnanců se zdravotním postižením a pobírali příspěvek podle § 78 zákona č.435/2006 Sb., o zaměstnanosti. Tento příspěvek činil na pracovníka 8000,- Kč měsíčně. Váš zaměstnavatel ve Vašem případě Vaším přeřazením ztratil pravděpodobně tuto možnost. Pokud však děláte překlady a korektury, tak se domnívám, že to je práce vysoce produktivní a že by Vás zaměstnavatel měl dál zaměstnavatel zaměstnávat, protože mu vyděláte dost peněz.

S pozdravem Václav Krása