Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nový dotaz

Autor Anna
Předmět Nový dotaz
Dotaz Dobrý den pane Kráso, mám již několik měsíců přiznanou invaliditu III. st.(a nepracuji) po ukončení léčby, docházím na kontroly, které ukazují (dle výsledků) zlepšení zdravotního stavu. Kontrolu LPK očekávám 5/2017. V současnosti se mi naskytla možnost zajímavé práce (která by dle mě neměla mít nepříznivý dopad na můj zdravotní stav) na 0.2 úvazek. Vše (splnění zákonných podmínek před nástupem do zaměstnání) probíhalo tak, že obě strany měly právo se domnívat , že na dané místo nastoupím, jenže závodní lékařka požadovala můj posudek o invaliditě (1. otázka je, zda na to má právo dotala li aktuální výpis z mé zdravotní dokumentce), kde je věta ....,,nemůže vykonávat soustavnou pracovní činnost ani za mimořádných podmínek". Její stanovisko proto bylo již zcela nekompromisní a ,, nepomohla" ani osobní diskuse s ředitelem firmy o tom , že bych OBDEN 3 hod vykonávala lehkou administrativní práci. Je mi to velice líto, že mě tato ,, větička" v pousudku vydaném před několika měsíci (kdy byl můj zdravotní stav zcela jiný než je dnes)připravila o možnost pracovat. 2. otázka proto zní, jak vysvětlit závodní lékařce , že 70% ztráta schopnosti pracovat neznamená živořit na pár korunách ID. Po roční PN a několikaměsíčním ID jsem chtěla ,, postupně " začít pracovat. Takhle nezbývá než si počkat na to jak mi bude ID buď snížen či odebrán zcela a já se půjdu přihlásit na ÚP, jelikož v okolí Bruntálu na 56 letou ne dokonale zdravou SŠ asi žádný zaměstavatel ,, stát frontu nebude". Děkuji za radu. Anna

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Anno,

závodní lékařka neměla právo požadovat po Vás posudek posudkového lékaře, protože ten je zaměřen na zjištění míry invalidity a je zcela irelevantní při lékařské prohlídce závodním lékařem na konkrétní pracovní místo. Samozřejmě, že závodní lékař měl vycházet z výpisu z Vaší zdravotní dokumentace. Chybu udělalo i OSSZ, protože již v roce 2015 bylo dohodnuto, že v posudcích nebude uváděno, že příjemce není schopen pracovat, ale má se uvádět, že může pracovat v rozsahu svého zbytkového pracovního potenciálu. Doporučuji Vám, abyste podala na OSSZ stížnost a žádala změnu textu rozhodnutí. Zkuste ještě tuto mojí odpověď dát přečíst Vaší závodní lékařce. Měla by postupovat v souladu se zákonem. Jinak by se mohlo také jednat o diskriminaci z důvodu zdravotního postižení.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji.