Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nový dotaz

Autor Markéta
Předmět Nový dotaz
Dotaz

Dobrý den

Pane Kráso děkuji za předchozí odpověď. Můžete mi prosím odpovědět ohledně mého manžela?  Manžel má ID 1 stupně a zaměstnavatel ho zaměstnává už 3 roky na dotaci od státu. Ačkoli nevím jaká výše dotace to je, přesto by nás zajímalo zda má majitel firmy právo krátiti zaměstnance na platu jen proto že měl 400 000,-ztrátu příjmu a manželovi na jeho dotaz proč stále klesá na výplatě která je nyní už jen 4 200,- čistého za 4 hod, odpověděl že si musí tu ztrátu nějak vynahradit, proto krátí plat všem zaměstnancům. Podotýkám , že na dotaci tam dělají všichni.Namyslíme si , že by se měl hojit na zaměstnancích, pokud mu za ně platí stát.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Markéto,

situace je dnes taková, že zaměstnavatel nemůže dostat dotaci na zaměstnance vyšší než činí 75%  mzdy zaměstnance. To znamená, že zaměstnavatel nemůže vydělávat na tom, že když zaměstnanci zkrátí mzdu, tak mu zůstává plná dotace od státu. Pokud by toho chtěl dosáhnout, musel by podvádět tak, že by v evidenci vedl, že vyplácí vyšší mzdu než je skutečnost, ovšem to je velmi nepravděpodobné, protože na takovou věc by přišla každá kontrola. zaměstnavatel nemůže snížit mzdu zaměstnanci bez jeho souhlasu. Pokud jste souhlasili se změnou a podepsali nové smlouvy nebo nové platbní výměry, tak bohužel Vám nemohu nějak poradit. Óbecně platí, že pokud byste měli problémy s Vaším zaměstnavatelem, tak Vám doporučuji se obrátit na inspektorát práce.

S pozdravem Václav Krása