Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Novela zákona 78

Autor Jiří P.
Předmět Novela zákona 78
Dotaz

Dobrý den pane Krása. Minulý měsíc můj zaměstnavatel navštívil ÚP a bylo mu oznámeno že jsou od Nového roku nová pravidla a všichni zaměstnavatelé kteří mají domácí zaměstnance k 30.6.2018 končí. Týká se to všech kteří mají podepsánu s ÚP dohodu o vymezení uzavřenou již dříve a je v ní uvedeno že se jedná o domácího zaměstnance. S těmito zaměstnavateli nebude dle novely §78 uzavírána nová dohoda o uznání zaměstnavatele. Důvodem je že zaměstnavatel nesplnil podmínku vyplývající z dané novely a to, že jsem nebyl zaměstnán na pracovišti mimo své bydliště po dobu 12 měsíců před vstoupením novely v platnost. Tato podmínka nemohla být ale splněna, neboť s ÚP je uzavřena dohoda o vymezení na domácího zaměstnance a i kdybych v průběhu platnosti dané dohody pracoval mimo své bydliště, tak na to ÚP nebude brát zřetel. Navíc o této novele nebyl zaměstnavatel informován a nebylo možno se dle toho zařídit. I když jsem veden jako domácí zaměstnanec a má to samozřejmě své zdravotní důvody, ale i přes to po celou dobu co jsem zaměstnán dojíždím dle domluvy a potřeby i na firmu kde taktéž pracuji. Část prací je vykonávána na různých místech a v různé době mimo firmu a bydliště. Toto vše je upravenou v pracovní smlouvě ale vypadá to, že ÚP nebude brát na nic zřetel a já díky novele zákona §78 přijdu pravděpodobně o práci. Můžete mi prosím poradit jak postupovat a zda je to vůbec možné tak, aby ÚP i přes výše uvedené s mým zaměstnavatelem uzavřel novou dohodu o uznání zaměstnavatele? Je možné že úřednice danou novelu špatně reprodukovala. Vím také, že jste se již k dané problematice již vyjádřol, ale toto vyjádření neřeší mnou popsaný problém při uznání zaměstnavatele vyplývající z výše uvedených, dříve podepsaných dohod o vymezení. Zatím ponechávám stranou fakt, že samotná novela je slušně řečeno velmi špatně koncipována a to v mnoha bodech. Navíc je některými poradnami špatně interpretována. Předem děkuji za odpověď a s přáním hezkého dne Jiří P.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jiří,

takto samozřejmě úprava v zákoně o zaměstnanosti nezní. Zákon stanoví, že zaměstnavatel by neměl mít převážný počet zaměstnanců  jako domácí pracovníky. Pokud však několik pracovníků je trvale zaměstnáno doma, tak to není problém. Sám píšete, že ve smlouvě máte, že dojíždíte dle domluvy do firmy a některé práce konáte mimo své bydliště. To znamená, že splňujete podmínky § 78, zákona č. 435/2004 Sb. Bohužel ÚP si zákon vykládají poněkud jinak, což je samozřejmě chybou a musí MPSV ČR tyto věci metodicky upravit.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji