Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nemoci z povolání a následné uznání invalidity 1. stupně

Autor Markéta Mandová
Předmět Nemoci z povolání a následné uznání invalidity 1. stupně
Dotaz

Dobrý den,

prosím o radu v následující situaci. Ke konci roku 2008 mi byly uznány dvě nemoci z povolání, což bylo důsledkem pro následné uznání invalidity 1. stupně, která mi byla nyní uznána v odvolacím řízení zpětně k 15. 7. 2009. Stále jsem v zaměstnaneckém pracovním poměru, kde nemoci z povolání vznikly. V důsledku vzniklých nemocí z povolání mě zaměstnavatel přeřadil na jinou práci a vzhedem k nižšímu výdělku mi doplácí rozdíl mezi výdělkem před vznikem nemocí z povolání. Na základě uznané invalidity by mi měla být o 1/3 zkrácena pracovní doba a současnou pracovní náplň bych také neměla vykonávat.                                                    

Jakým způsobem mám nyní postupovat ve vztahu k zaměstnavateli, jaké jsou mé závazky vůči zaměstnavateli a na jaké náhrady od zaměstnavatele bych měla mít nárok.

Předem velice děkuji za Vaše vyjádření.    M. Mandová

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Mandová,

nevidím důvod proč by Vám měl být snížen pracovní úvazek o 1/3 když Vám byla uznána invalidita prvního stupně. Domnívám se, že můžete pokračovat normálně v práci s tím, že rozdíl ve výdělku Vám bude zaměstnavatel dále hradit. zaměstnavatel by se měl přednostně snažit o vaše zaměstnání a nikoliv o vyplácení benefitů.

S pozdravem Václav Krása