Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nemocenská,častečný invalidní důchod

Autor Martina Lebedová
Předmět nemocenská,častečný invalidní důchod
Dotaz

Dobrý večer vážený pane Kráso,už jsem Vám několikkrát psala a vždy jste mi dobře poradil.Proto se na Vás obracím znovu.Jsem na nemocenské už od 6.12.2010 v lednu 2011 jsem podstoupila operaci kolena a v květnu pak plastiku předního zkříženého vazu.Bohužel se objevily další zdravotní problémy,které si vyžádaly operační řešení,takže jsem v listopadu podstoupila hysterektomii,tři dny na to jsem musela na operaci znovu pro krvácení a hematom v pánvi a by toho nebylo málo po 14 dnech následovala další operace při,které mi byla odstraněna hemoragická cysta s resekcí ovaria a provedena adheziolýza.Jelikož mi v říjnu skončila podpůrčí doba v nemoci tak jsem si požádala 2x o prodloužení.PD se mi tak prodloužila do 22.1.2012.Pan primář na gynekologii mi řekl,že léčení ještě není zcela ukončeno a bude po takovém komplikovaném průběhu trvat delší dobu.Bude mi vystaven návrh na lázně,které budou pravděpodobně v červnu.Navíc se mi přidaly opět problémy s kolenem a čeká mě další operace.Chtěla jsem se zeptat  zda mám nárok na ČID a jestli si o něj musím požádat sama a nebo mi jej má nabídnout praktický lékař ke kterému chodím a který má veškerou mou zdravotní dokumentaci.Ještě musím dodat,že se už asi 3 roky léčím s psychosomatickou ůzkostnou poruchou a tetanii.Při záchvatech mám velké křeče,nemůžu mluvit ani se hýbat.Takové stavy mám několikkrát do roka a ůplně mě to vždy vyřadí z práce na delší dobu po kterou pak musím být na nemocenské,protože nejsem schopna pracovat,mám fyzicky těžkou práci u  obráběcích strojů a bohužel v mém okolí jiná možnost není a v zaměstnání na mě nikdo žádné ohledy nebere.Budu ráda za Vaši odpovědˇ.Děkuji Martina

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Martino,

především Vám doporučuji, aby Váš lékař požádal o prodloužení pracovní neschopnosti, neboť tak může činit až dva roky. Dále se domnívám, že vzhledem k Vaší dlouhodobé PN splňujete nárok na ID. Žádost musíte podat sama OSSZ. Bylo by však dobré, kdyby na žádosti bylo doporučení Vašeho očetřujícího lékaře.

S pozdravem Václav Krása